fbpx
image Domki w Beskidach

Domki w Beskidach

Domki w Beskidach to znakomita opcja na spędzenie urlopu z dala od miejskiego zgiełku w niezależnej od innych przestrzeni. Coraz więcej osób się na nią decyduję, podkreślając liczne walory, jakie ma do zaoferowania region Beskidów. A jest ich naprawdę dużo! 

Beskidy to leżący głównie w Polsce obszar należący do Karpat Zachodnich, rozciągający się na długości 600 km z zachodu na wschód oraz ok. 50-70 km szerokości. Największą zaletą Beskidów są ich liczne walory turystyczne, dzięki którym każdy, niezależnie od własnych zainteresowań, znajdzie coś dla siebie. Fani sportów zimowych, wspinaczek górskich, wycieczek rowerowych, pasjonaci przyrody – Beskidy wychodzą naprzeciw potrzebom wszystkich! 

Szlaki górskie i wspinaczki

Beskid Żywiecki, obok Tatr i Pienin, jest jednym z najpopularniejszych regionów wśród turystów, którzy lubią spędzić aktywnie czas na szlakach. Ten region jest bogaty w szlaki górskie (ponad 1200 km) o różnych stopniach trudności. Beskidy idealnie się nadają do eksploracji zarówno przez pasjonatów wędrówek pieszych po terenach górskich, jak i wspinaczy nastawionych konkretnie na zdobywanie szczytów górskich. 

Spośród najciekawszych szlaków górskich na terenie Beskidu Żywieckiego warto wymienić: 

  • Przełęcz Krowiarki – Babia Góra
  • Korbielów – Pilsko
  • Złatna Huta – Hala Rysianka
  • Soblówka – Wielka Rycerzowa

Do cieszących się największą popularnością szczytów należą:

  • Skrzyczne (1257 m n.p.m.) – na szczycie znajduje się schronisko PTTK, boisko, strzelnica, basen i ścianka wspinaczkowa
  • Barania Góra (1220 m n.p.m) – na jej zachodnich stokach znajduje się obszar źródliskowy Wisły
  • Góra Żar (761 m n.p.m.) – z jej szczytu można podziwiać panoramę zalewów Beskidu Żywieckiego
  • Babia Góra (1725 m n.p.m.) – najwyższy szczyt w Beskidzie Żywieckim 
  • Pilsko (1557 m n.p.m.) – drugi najwyższy szczyt w Beskidzie Żywieckim

Wiele osób decyduje się na długie wyprawy górskie, które niejednokrotnie wymuszają spędzenie nocy na szlaku górskim. Na szczęście, liczne schroniska znajdujące się przy ścieżkach górskich oferują noclegi w Beskidach

Enduro Trails

Fani wycieczek rowerowych będą mogli skorzystać z oferty, którą oferuje Enduro Trails. Jest to otwarty w 2019 roku park, na terenie którego znajduje się sieć jednokierunkowych tras rowerowych, czyli tzw. singletracków. Dotychczas wybudowano 23 trasy o łącznej długości ponad 60 kilometrów. W ofercie znajdują się trasy o różnym poziomie trudności, począwszy od najłatwiejszych dla początkujących kolarzy górskich, kończąc na najtrudniejszych, przeznaczonych dla bardzo doświadczonych rowerzystów.

Liczne stoki narciarskie

Dla fanów białego szaleństwa Beskidy oferują stoki narciarskie o różnych poziomach trudności – od tych dla nowicjuszy, do najbardziej zaawansowanych tras certyfikowanych przez FIS.

Do największych i najbardziej znanych ośrodków narciarskich na terenie Beskidu Żywieckiego należą:

  • Szczyrk – jeden z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Trasy narciarskie o wszystkich stopniach trudności. Suma tras wynosi 60 km. 
  • Góra Żar – kolej linowo-terenowa. Trasa czerwona o długości 1600 m, będąca przy okazji jedną z najdłuższych w Beskidach. 
  • Międzybrodzie Bielskie – stoki narciarskie dla początkujących i średnio zaawansowanych. Wszystkie posiadają wyciągi orczykowe.
  • Kocierz – stoki narciarskie dla początkujących i średnio zaawansowanych. Wszystkie posiadają wyciągi orczykowe. 
  • Szyndzielnia – wyciągi orczykowe dla początkujących i zaawansowanych. 
  • Pilsko, Korbielów – stoki narciarskie o różnych stopniach trudności, część posiada homologację FIS. 
  • Wisła – 25 km tras narciarskich o różnych stopniach trudności. 

 Fauna i Flora

Przyroda na terenie Beskidu Żywieckiego znana jest ze swojej różnorodności. Władze, świadome walorów przyrodniczych terenu, powołały do życia w 1954 roku Babiogórski Park Narodowy, który zajmuje powierzchnię 33,92 km². Same tereny parku skupiają około 700 gatunków roślin naczyniowych (w tym 30 chronionych), 250 gatunków porostów, 120 gatunków glonów oraz 639 gatunków grzybów. [1]

To samo dotyczy fauny znajdującej się na tym terenie, ponieważ można tu znaleźć prawie 40 gatunków ssaków, 170 gatunków kręgowców oraz 115 gatunków ptaków. Beskid Żywiecki jest miejscem występowania dużych drapieżników (niedźwiedź, wilk, ryś, lis) oraz ssaków kopytnych (sarna, jeleń, dzik). Oprócz tego można spotkać tutaj liczne ptaki drapieżne, takie jak myszołów, puszczyk zwyczajny, pustułka zwyczajna czy krogulec. Występują tu również płazy, wśród których można znaleźć salamandrę plamistą, traszkę karpacką i rzekotkę drzewną.

Warto dodać, że Babiogórski Park Narodowy nie jest jedynym terenem przyrodniczym pod ścisłą ochroną. W 1986 roku na południe od Żywca, tuż przy południowej granicy, utworzono Żywiecki Park Krajobrazowy o powierzchni 358,70 km² na którego terenie znajduje się 12 rezerwatów przyrody.

Podsumowanie 

Beskidy są regionem, który oferuje masę atrakcji, z których można skorzystać podczas urlopu. Domki w Beskidach można wynająć przez cały rok. Popyt na nie jest bardzo duży, a to ze względu na atrakcyjność regionu, który idealnie nadaje się do eksploracji przez cały rok, niezależnie od pogody. Okres zimowy to odpowiedni czas dla fanów narciarstwa, natomiast pozostałe pory roku idealnie nadają się np. do wycieczek górskich. Ponadto, domki w górach zapewniają wynajmującym piękne widoki na otaczające je obszary, dzięki czemu można się delektować walorami Beskidów niezależnie od tego, czy wolny czas się spędza aktywnie, na świeżym powietrzu, czy może w zaciszu domowym.

 

[1] http://www.ktg.hg.pl/zywiecki.html#:~:text=Flora%20obejmuje%20tu%20ok.,gatunk%C3%B3w%20ryb%20(m.in.