Jezioro Żywieckie i domki to tylko część wielu atrakcji, w których z pewnością znajdziesz coś interesującego dla siebie. Górski, malowniczy teren pełen jest wielu ciekawych miejsc, które mają naprawdę wiele do zaoferowania.
W okolicy znajduje się kilka stoków narciarskich:
Okolice Jeziora Żywieckiego, czyli Beskid Śląski i Żywiecki niewątpliwie mają do zaoferowania wiele szlaków turystycznych o łącznej długości 1204 km. Najwyższe szczyty Beskidu Śląskiego to Skrzyczne 1257 m i Barania Góra 1220 m, a do najpopularniejszych celów wędrówek, z pewnością należą również Czantoria i Klimczok z Szyndzielnią, gdzie można alternatywnie wyjechać koleją gondolową.
Najwyższe szczyty Beskidu Żywieckiego to Babia Góra 1725 m i Pilsko 1557 m, na które prowadzą liczne szlaki prowadzące na Babią Górę przez Przełęcz Krowiarki bądź Markowe Szczawiny, a na Pilsko przez Halę Miziową.
Na szczycie Skrzycznego znajduje się schronisko PTTK, basen dla dzieci, ścianka wspinaczkowa, boisko oraz strzelnica. Można tam wjechać dwuodcinkowym wyciągiem krzesełkowym ze Szczyrku. Trasy o różnych stopniach trudności na terenie COS Skrzyczne w Szczyrku, o łącznej długości 13,4 km są jednymi z najchętniej uczęszczanych w okolicy. Szczyt Skrzycznego ze strony wschodniej jest idealnym miejscem dla miłośników paralotni. Szczególnie trasy rowerowe – o różnym stopniu trudności – cieszą się dużą popularnością. Konikiem jest park Enduro Trails, który został otwarty w 2019 roku.
Jednym z najchętniej odwiedzanych przez turystów miejsc bez wątpienia jest Góra Żar, skąd turyści mogą podziwiać rozległą panoramę krainy zalewów Beskidu Żywieckiego, przełom rzeki Soły i góry Beskidu Małego.
Najważniejsze atrakcje góry Żar to:
Klub żeglarski nad Jeziorem Żywieckim, znajdujący się nieopodal domków, oferuje kursy i szkolenia żeglarskie oraz dysponuje wypożyczalnią sprzętu pływającego, w tym łodziami żaglowymi, łodziami wiosłowymi, kajakami i rowerami wodnymi. Z pewnością ta atrakcja jest godna polecenia fanom wodnych rozrywek.
Kolejna atrakcja okolic Jeziora Żywieckiego zasługująca na uwagę, to jedno z pierwszych i zarazem najbardziej znanych muzeum w kraju. Browar powstał w 1856 r., z woli arcyksięcia Albrechta Fryderyka Habsburga. Muzeum powstałe w 2006 roku to z kolei największa i najnowocześniejsza placówka tego rodzaju w Polsce. Goście w nim przebywający aktywnie poznają historię żywieckiego browaru i jego współczesność. Co ciekawe, muzeum ma charakter dynamiczny, starając się wchodzić w interakcje ze swoimi gośćmi. Miejsce zawiera działające maszyny.
To jedna z atrakcji, z której można korzystać niezależnie od pogody. W skład aquaparku wchodzą cztery baseny. Dwa z nich, o łącznej powierzchni 200m kw. są kryte i posiadają stanowiska do masaży bąbelkowych. Jeden z basenów umożliwia wypłynięcie na zewnątrz. Aquapark posiada też zjeżdżalnie, dlatego jest to ulubione miejsce dzieci. Woda podgrzewana jest dzięki wykorzystaniu pomp ciepła i kolektorów słonecznych. Oprócz tego na terenie kompleksu możemy korzystać z saun – parowej, fińskiej i ruskiej bani, oraz pokojów relaksu. Na zewnątrz kompleksu znajduje się plac zabaw i boisko do siatkówki.
Stary Zamek w Żywcu powstał w miejsce średniowiecznego zamku, który został zniszczony w 1477 roku, na skutek akcji militarnej wojsk króla Kazimierza Jagiellończyka przeciwko Komorowskim herbu Korczak. Przebudowa odbyła się w latach 1485-1500. Część prac została także wykonana w roku 1567.
Godny uwagi jest fakt, iż od 2005 roku Stary Zamek jest siedzibą Muzeum Miejskiego w Żywcu. W ramach wystaw stałych muzeum, oglądać można min. ekspozycję etnograficzną, która stanowi uzupełnienie szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego.
W Muzeum znajdują się 24 miniatury, takie jak:
W nowych salach zobaczyć będzie można:
Leśny Gród jest jednym z najciekawszych miejsc na Żywiecczyźnie. Znajduje się tu posąg Świętowita, który zgłoszony został do Księgi Rekordów Guinessa. To 14-metrowa rzeźba, która wykonana została z topoli. W Leśnym Grodzie znaleźć można liczne drzewka orientalne czy inne rośliny, oraz oczka wodne z rybami. W otoczeniu rzeźb i drzewek, dumnie spacerują bażanty chińskie, tybetańskie i pawie. Na wiosnę ogród zdobi pół miliona kwiatów, takich jak żonkile, storczyki, krokusy, narcyzy i hiacynty.
Park Miniatur to miejsce, które pozwoli przenieść się w czasie w zaledwie kilka godzin. Znajduje się w nim bowiem aż 50 modeli najsławniejszych cudów architektonicznych świata, takich jak:
Niemal wszystkie miniatury zostały wykonane w skali 1:25.
Dinoladia to Park Rozrywki znajdujący się w Inwałdzie. Znajduje się w nim blisko 50 różnej wielkości dinozaurów, ichtiozaurów, pterozaurów i innych prehistorycznych stworzeń. To jedyna taka kolekcja w Europie. Dinolandia posiada także inne atrakcje, takie jak ścianki wspinaczkowe, trasy zjadów tyrolskich Crazy Tyrol, pole do gry w petanque czy ścieżki do minigolfa.